Cene na berzama u periodu od 23. do 27. jula 2018.

Najvažnije iz protekle nedelje: rast cene pšenice, dešavanja na svetskim berzama

PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI

Proteklu nedelju za nama obeležio je rast cene pšenice. Kukuruz i soja nastavljaju da beleže negativne cenovne trendove. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 615 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 11.990.300,00 dinara. U odnosu na prethodnu sedmicu količinski obim prometa je manji za 16,25%, dok je finansijska vrednost prometovane robe niža za 6,16%.

Otkup pšenice roda 2018. godine, po ceni od 18,00 din/kg sa PDV-om, od strane Republičke direkcije za robne rezerve i dalje je otvoren.

Nakon završetka žetve pšenica beleži rast cene. Nedostatak kvalitetne pšenice na domaćem tržištu; sušni vremenski uslovi u severnim evropskim zemljama; kiša u Rusiji i Ukrajini koja je zaustavile tamošnju žetvu, što će uticati na kvalitet, odnosno primećeno je klijanje pšenice; suša u Australiji koja se intenzivira. Sve ovo su faktori koji su uticali na formiranje cene pšenice na domaćem tržištu i uticaće na formiranje cene u budućem periodu. Ponderisana cena hlebnog zrna ove nedelje je iznosila 17,00 din/kg bez PDV-a (18,70 din/kg sa PDV-om), u odnosu na poslednji upoređujući podatak ovo predstavlja rast cene pšenice 3,03%.

Kukuruz nastavlja da beleži negativne trendove. Cena kukuruza našla se pod pritiskom niske cene proklijale pšenice i kalkulacija o prinosu novog roda. Žutim zrnom se trgovalo po 15,50 din/kg bez PDV-a (17,05 din/kg sa PDV-om), što ujedno predstavlja ovonedeljnu ponderisanu cenu. U odnosu na upoređujući podatak iz prethodne nedelje, kukuruz beleži pad cene za 1,94%. Sistem za trgovanje „Produktne berze“ beleži i ponudu terminske prodaje kukuruza sa rokom isporuke od 15.10. do 30.10.2018 godine, plaćanje 48 sati nakon isporuke u količini od 2.000 tona po ceni od 15,94 din/kg bez PDV-a (17,53 din/kg sa PDV-om) sa klauzulom „fco luka“. Ova ponuda za sada nije pronašla svog kupca.

Ponude soje zrna po cenama od 37,50 din/kg bez PDV-a, ne pronalaze svoje kupce. Ovo ukazuje na dalji pad cene ove uljarice.

Raž je trgovana po jedinstvenoj ceni od 15,40 din/kg bez PDV-a (16,94 din/kg sa PDV-om).

Pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenih cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:


PRODEX

Berzanski index PRODEX je na dan 26.07.2018. godine bio na nivou od 200,54 indeksnih poena, što predstavlja rast za 0,93 procentnih poena u odnosu na prethodnu nedelju.


SVETSKO TRŽIŠTE

Cene poljoprivrednih proizvoda u protekloj nedelji na vodećim robnim berzama:

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 6,39%, a kukuruz je poskupeo 2,91%.

Završetak obilaska jare pšenice u SAD, koji je pokazao da će prinos biti bolji nego prošle godine, ali znatno ispod petogodišnjeg proseka, zajedno sa situacijom sa pšenicom u Evropi, uticao je na kretanje cene.

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, soja je poskupela 1,80%, a sojina sačma je poskupela 1,16%.

Na kretanje cene soje je uticao dogovor o većim kupovinama američke soje od strane EU.

U Budimpešti u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, kukuruz je poskupeo 0,98%.

U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 5,72%, a kukuruz je poskupeo 5,65%.

Slab rod na severu Evrope uticao je na kretanje cene pšenice.