Opada proizvodnja klasičnih košnica u Srbiji, urbane sve traženije

Za razliku od početka ovog veka, kada su se proizvođači košnica u Srbiji mogli „prebrojati na prste jedne ruke“, poslednjih petnaestak godina na tržištu su se pojavili preduzetnici, uglavnom iz sveta pčelarstva, koji su u ovaj posao uložili mnogo znanja i novca.

Ali, zbog poslednjih godinu-dve ogromnih poremećaja na tržištu meda kod nas i u svetu, proizvođači košnica koji su u međuvremenu postali i uspešni izvoznici, sada beleže značajan pad prodaje. Nasuprot tome, i dalje je stabilna tražnja za urbanim košnicama koje nisu namenjene profesionalnim pčelarima, već onima koji se proizvodnjom meda bave iz hobija. 

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je 2018. u našoj zemlji bilo 29.928 poljoprivrednih gazdinstava koja se bave pčelarstvom, ali je taj broj prošle godine pao na 29.667. S druge strane, isti izvor navodi da je u tom periodu rastao broj košnica sa pčelama – u 2021. širom zemlje bilo ih je 976.000, naredne godine za hiljadu više, a prošle godine čak 1,1 miliona.

Iz ovih podataka bi se na prvi pogled moglo zaključiti da se poslovanje pogoršalo samo pčelarima, ali ne i proizvođačima košnica, ali oni demantuju tu tvrdnju s obzirom da imaju sve manje posla, objavilo je portal Plodna zemlja.

B. K.