Mali poljoprivredni proizvođači imaju sve manje prostora za plasman proizvoda na pijacama u vreme globalizacije ekonomije, liberalizacije domaćeg tržišta, ekspanzije velikih trgovinskih lanaca i korporativnog modela poslovanja.
Većina poljoprivrednih gazdinstava ne može da ispuni uslove u vezi sa standardom kvaliteta, kvantiteta i kontinuiteta snabdevanja velikih trgovinskih lanaca ili nisu u stanju da dovoljno snize troškove proizvodnje kako bi dostigli cenovnu konkurentnost.
„Zato Poslovno udruženje Pijace Srbije predlaže nadležnim državnim organima da se izradi nacionalna platforme za očuvanje i razvoj pijaca radi ublažavanja uticaji negativnih trendova na pijačnu delatnost“, istakao je za Dnevnik izvršni direktor PU Savo Duvnjak i dodaje:
Smatra da platforma treba da bude napisana u saradnju sa nadležnim državnim organima, lokalnim samoupravama, preduzećima koja se bave pijačnom delatnošću i poljoprivrednicima i preduzetnicima koji posluju na pijacama.
Dokument, ističe Duvnjak, treba da odgovori na niz pitanja, među kojima su kako osmisliti i sprovesti tranziciju pijaca u skladu sa zahtevima vremena i vratiti ih svojim korenima, tragati za rešenjima kako povećati interesovanje vlasnika malih poljoprivrednih gazdinstava, zanatlija i preduzetnika da svoje proizvode i usluge plasiraju na pijacama i kako ojačati njihovu tržišnu poziciju i konkuretnost.
B. K.





