REČ STRUČNJAKA: Za deset godina pod beton otišlo više od milion hektara plodnih oranica

Foto: Pixabay

Kako sačuvati poljoprivredno zemljište, izazov je za stručnjake širom sveta. Srbija je, između dva popisa, u periodu od 10 godina, izgubila milion i dvesta hiljada hektara obradivih oranica.

Danak širenja gradova i rasta broja stanovnika u njima, plaćamo plodnom zemljom.

Dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku navodi da poljoprivredna proizvodnja ima značajnu, mnogo veću ulogu nego industrijska proizvodnja.

„I to bi svakako trebalo i zaštititi i na neki način veoma puno se priča i o povećanju stepena prerade ali i to je jedan od načina da se poboljša život ljudi“, kaže Leposavić.

Srbija ima četiri miliona i sedamdeset pet hiljada hektara obradivog zemljišta, a obrađuje se tri i po miliona hektara oranica.

„Zemljište može u trenutku da se izgubi ako se zauzme nekom zgradom ili betonom, a potrebne su hiljade godina da se ono stvori. Zato je zemljište proglašeno kao neobnovljiv prirodni resurs, kao ograničena sirovina, pogotovo spram naših sve većih zahteva prema zemljištu. Devedeset pet odsto svetske proizvedene hrane potiče sa zemljišta“, kaže Jordana Ninkov sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad.

Agroekonomista Milan Prostran za RTS navodi da Evropska unija, godišnje  samo zbog vodnih erozija gubi površinu zemljišta veličine Berlina.

„Iz tih razloga moramo voditi računa da se, i kada su u pitanju infrastrukturni objekti, ipak, oni grade na manje plodnim površinama i da sačuvamo ovo bogatstvo koje je najvrednije što danas jedna zemlja može da ima“, ističe Prostran.

B. K.