Sneg obradovao ratare, štiti žito od mrazeva

Izražene padavine u većini krajeva Srbije stvaraju različite probleme, ali snežni pokrivač je odličan za ozime useve – posebno za pšenicu koja je najviše na poljima. Za razliku od prošle godine kada su, u ovom periodu, učestale više temperature sprečavale zadržavanje snega, biljke sada imaju dobru snežnu izolaciju, što je od ključnog značaja za zaštitu od hladnoće. Ratari zato ističu da je godina dobro počela i da je sneg još jedan preduslov za rodnu godinu.

Kako objašnjavaju, pšenica je već iznikla, a sneg oko izdanaka stvara neku vrstu izolacije od niskih temperatura koje su usledile.

Dr Milan Mirosavljević, rukovodilac odeljenja za strna žita u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, kaže za „Politiku“ da sneg ima dve funkcije. Prva da štiti useve od delovanja niskih temperatura tokom zime, a druga – kao i kod ostalih padavina jeste da obezbeđuje vlagu koja će popraviti vlažnost zemljišta.

Prema njegovim rečima, visina snežnog pokrivača varira u zavisnosti od dela zemlje. Na severu već nedelju dana on pokriva površine, dok je u južnim krajevima prisutan tek poslednjih nekoliko dana.

„Sneg je dobar izolator, tako da trenutne niske temperature ne mogu da imaju negativan uticaj na stanje žita. Pšenica koja je posejana u oktobru, odnosno u optimalnom roku, sada je u fazi bokorenja i biljka je tada najotpornija. Stanje useva pšenica zavisi značajno od rokova setve. Ona koja su sejana krajem novembra, pa čak i početkom decembra u nekim delovima zemlje kasne u razvoju i nalaze se u fazi dva, tri lista. Ali i ona je zaštićena“ istakao je Mirosavljević za Politiku.

K. R..