SPOS: Pčelari traže izuzeće od plaćanja takse za ulazak vozilima u NP „Fruška gora“

Savezu pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) obratili su se pčelari sa informacijom da im se prilikom selidbe pčela na lipovu pašu u Nacionalni park „Fruška gora“ traži plaćanje određene naknade. One, kako su, naveli, nemaju nikakve veze sa pašarinom, budući da se SPOS još ranije izborio za njeno potpuno ukidanje.

Naknada o kojoj je reč odnosi se isključivo na korišćenje motornih vozila na teritoriji zaštićenog područja NP „Fruška gora“ i primenjuje se na sva vozila, ne samo pčelarska.

Odluka o ovoj naknadi doneta je 25. marta, a član 5 reguliše upotrebu svih motornih vozila unutar NP „Fruška gora“, cenovnik se primenjuje se bez izuzetaka.

SPOS smatra da bi pčelarska vozila trebalo da budu izuzeta iz ove odluke, s obzirom na to da selidba pčela pozitivno utiče na biodiverzitet u nacionalnom parku. Smatraju da bi, u skladu sa tim, pčelarima zapravo trebalo obezbediti podršku, a ne dodatna opterećenja.

K. R.