Srbija i Brazil jačaju saradnju u agrarnom sektoru

Foto: https://minpolj.gov.rs/

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, Stana Božović i ambasadorka Brazila u Srbiji Marija Klara de Abreu Rada razgovarale su danas o unapređenju bilateralne saradnje u agrarnom sektoru.

Na sastanku je ocenjeno da Srbija i Brazil imaju značajan prostor za jačanje partnerstva u oblasti poljoprivrede, fitosanitarne zaštite i trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede.

Posebna pažnja posvećena je trgovinskoj razmeni, veterinarskoj i fitosanitarnoj politici, kao i razmeni iskustava u primeni savremenih poljoprivrednih tehnologija, održivoj proizvodnji i razvoju agroindustrije.

Na sastanku je bilo reči o postupku procene rizika za izvoz svežih jabuka iz Srbije na brazilsko tržište, a sagovornice su ocenile da bi otvaranje tog tržišta predstavljalo značajan podsticaj domaćem voćarstvu i dodatno osnažilo ekonomsku saradnju dve zemlje.

Razgovarano je i o mogućnostima saradnje u oblasti biogoriva, imajući u vidu iskustva Brazila kao jednog od svetskih lidera u razvoju i primeni obnovljivih izvora energije u poljoprivredi.

K. R.