Kako prenose reporterI STIPS (Sistem tržišnih informacija u poljoprivredi Srbije) klaničari Šumadijskog regiona protekle nedelje otkupljivali telad simentalske rase do 160 kilograma po dominantnoj ceni od 850 dinara za kilogram, što ukazuje na rast u odnosu na prethodni period.
Tovni bikovi SM rase iznad 500 kilograma po višim su cenama otkupljivani su u klanicama Nišavskog regiona. Dominantna cena iznosila je 390 dinara za kilogram, a obim otkupljenih grla bio je prosečan.
Niža je bila otkupna cena tovne junadi od 350 do 480 kilograma u klanicama Pčinjskog regiona.Dominirao je iznos od 440 dinara za kilogram, a ponuda je bila dosta slaba.
Klanice Braničevskog regiona, pored teladi SM rase do 160 kilograma i tovne junadi od 350 do 480 kilograma, otkupljivale su i krave za klanje HF rase po dominantnoj ceni od 230 dinara za kilogram. Otkupna cena tovnih bikova SM rase tiznad 500 kilograma zadržala se na 410 dinara za kilogram.
Otkupna cena tovnih svinja od 80 do 120 kilograma iznosila je 230 dinara za kilogram u klanicama u Pčinjskom regionu, što ukazuje na rast u odnosu na prethodni period..
U klanicama Južnobačkog regiona došlo je do rasta otkupnih cena prasadi od 16 do 25 kilograma i obe kategorije tovnih svinja.Dominantna cena prasadi bila je 400, tovnih svinja od 80 do 120 kilograma 185 , a iznad 120 kilograma 175 dinara za kilogram.
Otkupna cena prasadi od 16 do 25 kilograma u Južnobanastkom području, iznosila je 400 dinara za kilogram.
Na pijaci žive stoke u Kragujevcu zabeležen je rast cene krmača za klanje, dominirao je iznos od 150 dinara za kilogram. Za razliku od njih jeftinije su bile obe kategorije tovnih svinja, cena je varirala je od 170 do 180 dinara za kilogram u zavisnosti od kategorije grla.
U klanicama Šumadijskog regiona evidentiran je rast otkupne cene prasadi od 16 do 25 kilograma na 350 i tovnih svinja od 80 do 120 kilograma na 190 dinara za kilogram,.
Dominantna cene jagnjadi u klanicama na stočnoj pijaci u Nišu iznosila je 650 dinara za kilogram.
Rast cene jaradi evidentiran je na pijaci žive stoke u Vranju, dominirao je iznos od 470 dinara za kilogram.
Reportei STIPS iz Čačka zabeležili su pad otkupne cene jagnjadi dominirao je iznos od 500 dinara za kilogram. Pored njih, mogle su se pazariti dviske po ceni od 200, dok je kod ovaca cena biula 170 dinara za kilogram.
Jagnjad su u uoči prvomajskih praznika bila jeftinija u Pirotskom regionu, otkupna cena u klanicama iznosila je 550 dinara za kilogram.
Najčešća prodajna cena jagnjadi iznosila je 550 dinara za kilogram na stočnoj pijaci u Kragujevcu . Osim njih, mogle su se pazariti ovce kod kojih je dominirao iznos od 160 dinara za kilogram.
B. K.





