Prema izveštajima reporetera STIPS( Sistem tržišnih informacija poljoprivrede u Srbiji) na stočnoj pijaci u Vranju došlo je do pada prodajne cene teladi SM rase do 160 kilograma na 630 dinara za kilogram. U klanicama Pčinjskog regiona zabeležen je pad otkupnih cena tovnih bikova SM rase preko 500 kilograma na 360 i tovne junadi od 350 do 480 kilograma na dominantnih 365 dinara za kilogram.
Prodajna cena tovnih bikova SM rase preko 500 kilograma bila je niža u odnosu na prethodnu sedmicu na stočnoj pijaci u Kraljevu, dominirao je iznos od 320 dinara za kilogram. Broj grla dovezenih za prodaju bio je dosta mali.
Pad otkupne cene tovnih bikova preko 500 kilograma zabeležen je i u klanicama Podrinjskog regiona. Otkup je bio po ceni od 340 dinara za kilogram, a glavni razlog je dosta dobra ponuda, a slab otkup.
Na stočnoj pijaci u Požarevcu i u klanicama Braničevskog regiona u ponudi su bila telad SM rase do 160 kilograma, tovna junad preko 480 kilograma i krave za klanje SM rase, a cene su zadržale prošlonedeljni nivo.
U klanicama Jablaničkog regiona najčešća otkupna cena tovnih bikova preko 500 kilograma iznosila je 350, dok su za krave za klanje kupci trebali da izdvoje 240 dinara za kilogram. Na pijaci žive stoke izostala je ponuda teladi i ostalih kategorija goveda.
U klanicama Južnobanatskog regiona zabeležen je otkup tovne junadi preko 480 kilograma po dominantnoj ceni od 330 dinara za kilogram. Obim ponude bio je prosečan a otkupljinih grla slab.
Pad prodajne cene prasadi od 16 do 25 kilograma evidentiran na pijaci žive stoke u Nišu, dominirao je iznos od 350 dinara za kilogram, a prodaja grla bila je vrlo slaba. U klanicama Nišavskog regiona dominantna otkupna cena prasadi od 16 do 25 kilograma iznosila 350 dinara za kilogram.
Prasad od 16 do 25 kilograma bila su skuplja i na stočnoj pijaci u Vranju, prodaja se najčešće odvijala po ceni od 370 dinara za kilogram. U ponudi je bilo tridesetak grla, ali je prodaja bila slaba
Otkupna cena tovnih svinja od 80 do 120 kilograma bila je niža u u klanicama na Raškog regiona, dominirao je iznos od 230 dinara za kilogram. Pored njih otkupljiovana su prasad od 16 do 25 kilograma po ceni od 300 i krmače za klanje po dominantnoj ceni od 200 dinara za kilogram.
Na stočnoj pijaci u Obrenovcu izjednačile su se cene prasadi pa je i za grla do 15 kilograma i od 16 do 25 kilograma trebalo izdvojiti 400 dinara za kilogram.
Protekle nedelje bila viša prodajna cena jagnjadi u odnosu na pijaci žive stoke u Čačku. Za ovu kategoriju ovaca je najčešće je trebalo izdvojiti 450 dinara za kilogaram. Obim ponude i tražnje bio je dobar.
U klanicama na području Moravičkog regiona izostala je ponuda jagnjadi, jaradi i ostalih kategorija ovaca i koza.
Rast cene jagnjadi evidentiran je i na pijaci žive stoke u Kraljevu, dominantna cena iznosila je 440 dinara za kilogram.
U klanicama Raškog regiona zabeležen je otkup jagnjadi po dominantnoj ceni od 400 i ovaca kod kojih je dominirao iznos od 200 dinara za kilogram.
Jagnjad su bila skuplja na stočnoj pijaci u Užicu, dominirao je iznos od 440 dinara za kilogram.
U klanicama Podrinjskog regiona došlo je do rasta otkupne cene jagnjadi na 420, dok je otkupna cena ovaca jbila niža, dominirao je iznos od 190 dinara za kilogram.
Na stočnoj pijaci u Vranju zabeležen je pad prodajnih cena jagnjadi i jaradi. Za kupovinu jagnjadi trebalo izdvojiti 430, a za jarad 400 dinara za kilogram.
B. K.