Udruženje „Žita Srbije“: Prinosi pšenice slabiji, rod više nego dovoljan za naše potrebe

Žetva pšenice i ječma je u punom jeku, a prema trenutnim podacima sa terena imaćemo više nego dovoljno hlebnog žita za svoje potrebe ali će prinosi biti slabiji nego lane, izjavila je direktorka Udruženja „Žita Srbije“ Sunčica Savović.

„Žetva će, ako se nastavi toplo vreme i bez padavina, biti gotova za desetak dana i tada ćemo znati kompletnu sliku stanja ali svakako možemo očekivati prosečan rod. Prinosi se kreću od tri do sedam tona po hektaru, u boljim godinama znali su da budu znatno veći“, rekla je Savović Tanjugu.

Savović je kazala da su na smanjene prinosa uticale i vremenske prilike, ali da se njihov uticaj još više odrazio na kvalitet roda, pa ćemo ove godine od regiona do regiona imati različite probleme sa kvalitetom. Istakla je da  smo u tržišnu 2023/24 godinu ušli sa velikim zalihama starog roda pšenice izuzetnog kvaliteta, koje premašuju milion tona.

Govoreći o problemima koje bi proizvođači mogli imati sa velikim zalihama i novim rodom, Savović je istakla da smo, i u godinama kada smo imali rekordan rod, uspevali da uskladištimo oko 13 miliona tona žitarica i uljarica, tako da će i ovi viškovi biti uskladišteni.

Proizvođače svakako najviše zanimaju cene, a Savovićev kaže da se cena pšenice prošle nedenje kretala od 19,30 do 22,40 dinara po kilogramu bez PDV-a, što se može smatrati relativno niskom cenom.

„Kod proizvođača cena izaziva nezadovoljstvo jer je niža od troškova proizvodnje. Oni su prošle godine bili za 50 odsto veći nego godinu dana ranije, posebno zbog visokih cena mineralnih đubriva. Đubriva su u međuvremenu pojeftinila ali su troškovi i dalje veći od pomenutih cena“, rekla je Savović.

Što se mogućnosti izvoza  tiče, ocenila je da one nisu velike i da na njih ne utiče samo rat u Ukrajini.

„Naši izvoznici daju svoj maksimum, ali cene na našem unutrašnjem tržištu su desetak meseci takve da apsolutno nismo bili konkurentni u crnomorskom regionu kuda su tradicionalno odlazile najveće količine naših žitarica i uljarica“, rekla je direktorka Udruženja „Žita Srbije“.

      B. K.