Uprava za agrarna plaćanja: Stočarima najviše novca za podsticaje u ovoj godini

Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede, na osnovu izmene i dopune Uredbe Vlade Srbije o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2023. godinu,  poljoprivrednim gazdinstvima će ove godine  isplatiti na ime direktnih davanja oko 38,6 milijardi dinara  

Od te sume za premiju za mleko za četvrti kvartal prošle godine i prvi i drugi kvartal ove godine biće izdvojeno oko 7,9 milijardi dinara, . Stočarima je, podsećamo, povećana premija za mleko sa deset  na 15 dinara.

Za biljnu proizvodnju namenjeno je oko 11,4 milijardi dinara. Ratari treba da dobiju  sredstva za obradu njiva do najviše 20 hektara. Ovaj podsticaj  nije se menjao, ostaje 6.000 dinara po hektaru. Za gorivo ratari treba da prime još  3.000 dinara po hektaru, sveukupno  9.000 dinara po hektaru. Za regres za gorivo država je po uredbi obezbedila 5,7 milijardi dinara.

Ukupni podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne krave, tovne krave i bikove, krmače i nerastove, ovce, ovnove, koze i jarčeve, zatim roditeljske kokoške teškog i lakog tipa, roditeljske ćurke i kvalitetne priplodne matice ribe šarana i pastrmke iznosi  nešto više od  8,5 milijardi dinara.Za podsticaj za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja namenjeno oko 3,2 milijarde dinara, a  za krave za uzgoj teladi za tov 900.000.000 dinara.

Stočari će, uz sve to, za kvalitetne priplodne mlečne krave dobiti 30.000 dinara po grlu, 40.000 po za tovne krave i bikove, 7.000 dinara za kvalitetne priplodne ovce, ovnove, koze i jarčeve. Za tov junadi podsticaj će biti 15.000 dinara po grlu u tovu, a za tov jagnjadi 2.000 dinara.

Podsticaj u svinjogojstvu sada će biti 18.000 dinara za priplodne krmače i nerastove, a 1.000 dinara za tov svinja po grlu u tovu.

Oni koji se bave živinarstvom mogu da računaju da će  za roditeljske kokoške teškog tipa dobiti 60, a lakog 100 dinara po grlu, dok je podsticaj za roditeljske ćurke 300 dinara po komadu. Za živinu podsticaj je 400 dinara i to za somborsku kaporku, banatskog gološijana, kosovskog pevača i svrljišku kokoš.

Podsticaj za mere ruralnog razvoja iznosi oko 2,6 milijardi dinara. Finansiraće se, između ostalog, u imovinu poljoprivrednih gazdinstava, podizanje novih zasada voćaka, vinove loze, hmelja, kupovinu kvalitetnih priplodnih grla za unapređenje primarne stočarske proizvodnje…

Novac će se po uredbi davati i za retke autohtone rase, 12.000 dinara dobiće  uzgajivači priplodnih krmača mangulice (soja crne, bele i šarene) i rase mangulice moravka i resavka, a 6.000 dinara  za priplodne nerastove. Za sva grla mangulice starija od sedam meseci podsticaj će biti 4.000 dinara po grlu.

Za ovce rase/soja pramenka i čokanska cigaja starije od 12 meseci podsticaj je 4.500 dinara po grlu. Isti iznos dobija se po grlu koze – balkanska i domaća bela koja su starija od godinu dana.

Pčelarima je namenjen milijarda dinara, a podsticaj po košnici biće 800 dinara.

U ribarstvu podsticaj za kvalitetne priplodne matice ribe šarana sada je 500 dinara, a pastrmke 300 dinara, objavio je portal Agropres.

B. K.