Završava se setva u Vojvodini, kukuruz na 290.000 hektara

Foto: Pixabay

Setva jarih kultura se privodi kraju u  Vojvodini. Ratari su uglavnom posejali kukuruz koji se na nekim njivama već prepoznaje po redovima i sada završavaju setvu suncokreta.

Procenjuje se da će soje biti posejano najmanje u odnosu na ranije godine zbog suše koja je proteklih godina tokom vegetacije uljarice umanjivala prinose.

Za razliku od lanjske, ovogodišnja setva, po rečima zemljoradnika, znatno je bolja. Sneg i kiša tokom zimskog perioda znatno su navlažili oranice. 

Po rečima poljoprivrednika iz Turije Saše Atanaskovića, setva je kvalitetnija zbog veće zimske rezevre vlage u zemljištu što je dovoljno za nicanje jarih useva.

„Klima je za sada dobra. Prohladan april ne škodi setvi.Temperatura je prihvatljiva za klijanje i nicanje kukuruza iz ranijih rokova setve, što je primetno po poljima pošto je krenuo da niče“, naveo je Atanasković za Dnevnik. 

Očekuje se da ove setve pod kukuruzom imamo kao i ranijih godina približno milion hektara, a suncokreta između 280.000 do 290.000 hektara što je povećanje površina u odnosu na lanjsku setvu, jer je suncokret otporniji na sušni i topao period. 

Soja će biti najmanje zastupljena na domaćim oranicama procenjuje agroekonomski analitičar iz Novog Sada Branislav Gulan. 

„Neke procene kažu da će zauzeti svega 70.000 hektara što će biti najmanje površine, višestuko umanjene u odnosu na ranije godine kada se soja sejala na površinama i do 250.000 hektara“, ističe Gilan dodajući da je razlog izostanak ove uljarice  su topla i sušna leta što umanjuju prinose i prave gubitke poljoprivrednicima.

K. R.