Joković: Neprodatu malinu založiti u Fond za razvoj za dobijanje kredita

Hladnjače u Srbiji nisu uspele da prodaju prošlogodišnji rod malina, a otkupljen je po visokoj ceni koja bi sad trebalo da se plati. Malinari ariljske  Zemljoradničke zadruga „Agro-eko voće“ predlažu da se lanjski rod založi u Fondu za razvoj, kako bi se dobili krediti za isplatu, piše „Nova ekonomija“.

„Prošlogodišnji rod maline mora da se isplati prema ceni koja je proknjižena u sezoni berbe 2022. Godine. Podsetiću da je početna proknjižena cena maline bila je od 450 do 650 dinara po kilogramu, zavisno od lokacija na kojima su te cene primenjivane i velikih otkupljivača”, kaže Božo Joković, direktor zadruge.

On kaže da o ceni za 2023. godinu malinari moraju veoma brzo da razgovaraju sa državom i velikim izvoznicima jer još nije rešen veliki broj pitanja u sektoru malinarstva.

Joković tvrdi da su količine izvezene maline u 2022. smanjene u odnosu na 2021. godinu i to ne za malo. Sa 96.000 tona izvoz je pao na 68.000 tona, što je gotovo 30 odsto.

„Ne smemo da zanemarimo i količine uvezene maline u 2022. To je za nas ponižavajuće, da se uveze malina lošijeg kvaliteta po mnogo boljoj ceni od one koju nama domaći kupci nude. Ovo je tema za razmišljanje i pitanje gde smo svi pogrešili. U 2023. godini ne smemo dozvoliti da ulazimo u neizvesnost, kao što je bilo lane “, ističe naglašava Joković.

Problem neisplaćenog roda i neizvezene maline preliva se dalje i na kreditiranje. Moratorijum na kredite, koji je odobrilo Ministarstvo poljoprivrede i Narodna banka Srbije, odgovara velikim i srednjim hladnjačama, ali male hladnjače i zadruge moraju da nađu drugačiji kreditni aranžman.

„Imamo voće na lageru i želimo da ga založimo kod neke banke ili u Fondu za razvoj i da dođemo do kredita da se isplate proizvođači. Predložili smo najbolje rešenje je da se limitira zalog maline u količini od 100 tona u Fondu za razvoj da se plate proizvođači i da se malina proda kada se stvari srede na tržištu. Naša grupacija odgovorno potvrđuje i garantuje da će kredit vratiti državi i platiti malinu jer malina je u našoj hladnjači”, kaže  Joković.

B. K.