Reporteri STIPS ( Sistem tržišnih infrmacija u poljoprivredi Srbije) protekle nedelje zabeležili su i blagi pad cena prasadi kako na pijacama tako i u klanicama, dok je nastavljen trend rasta cene jagnjadi, najviše na stočnoj pijaci u Nišu.
Klaničari sa područja Raškog regiona po nižim cenama u odnosu na predhodni period otkupljivali telad SM rase do 160 kilograma, tovne bikove preko 500 kilograma i krave za klanje SM rase. Za otkupljenu telad odgajivačima su plaćali 650 dinara za kilogram, za tovne bikove 350, dok je dominantna cena krava za klanje SM rase iznosila 270 dinara za kilogram.
Dominantna prodajna cena teladi SM rase do 160 kilograma iznosila je 550 dinara za kilogram na pijaci žive stoke u Požarevcu. Za tovnu junad preko 480 kilograma kupci su trebali da izdvoje 500, dok se prodaja krava za klanje SM rase najčešće odvijala za 220 dinara za kilogram.
Otkupna cena tovne junadi preko 480 kilograma bila je viša u odnosu na predhodni period u klanicama Šumadijskog regiona, dominirao je iznos od 350 dinara za kilogram uz prosečnu ponudu grla ove kategorije goveda.
U klanicama Južno-banatskog regiona evidentiran je pad otkupne cene prasadi od 16 do 25 kilograma. Dominirao je iznos od 350 dinara za kilogram.
Na stočnoj pijaci u Čačku zabeležen je pad cene prasadi do 15 kilograma, iznosila je 330, a od 16 do 25 kilograma na 300 dinara za kilogram. Pored prasadi evidentirana je, kao i prethodne sedmice, ponuda krmača za klanje po ceni od 250 dinara za kilogram.
Niža je bila prodajna cena prasadi od 16 do 25 kilograma na stočnoj pijaci u Kragujevcu, prodaja se obavljala najčešće za 350 dinara za kilogram.Obim ponude i prodaje bio je bolji nego predhodne sedmice. U klanicama kao i okolnih mestima ovog grada evidentiran je rast cena krmača za klanje, dominirao je iznos od 190 dinara za kilogram..
Prasad je bila jeftinija u odnosu na poslednju sedmicu jula i na pijaci žive stoke u Pirotu dominirao iznos od 450 dinara za kilogram.
Prodajna cena obe kategorije tovnih svinja i prasadi od 16 do 25 kilograma bila je niža na pijaci žive stoke u Smederevu . Dominantna cena prasadi iznosila je 420, dok su se tovne svinje mogle pazariti po ceni od 220 do 240 dinara za kilogram u zavisnosti od težine grla.
U Kraljevu je došlo od pada cene prasadi od 16 do 25 kilograma, dominirao je iznos od 280 dinara za kilogram. Pored njih niža je bila cena tovnih svinja preko 120 kilograma, najčešće su se mogli pazariti po ceni od 170 dinara za kilogram.
Klaničari Raškog regiona snizili su otkupne cene tovnih svinja t od 80 do 120 kilograma na dominantnih 240 dinara za kilogram.
Prodajna cena jagnjadi u odnosu na predhodni period bila je viša na stočnoj pijaci u Nišu, a razlog je dosta slaba ponuda ove kategorije ovaca. Dominirao je iznos od 600 dinara za kilogram.
Na pijaci žive stoke u Kragujevcu došlo je do pada prodajne cene dviski na dominantnih 190 dinara za kilogram. Za razliku od dviski bila je viša cena ovaca, dominantna cena iznosila 190 dinara za kilogream.
U klanicama Šumadijskog regiona takođe je došlo do pada otkupne cene dviski, dominirao iznos od 170 dinara za kilogram. Jagnjad i ovce bili su jeftinije na pijaci žive stoke u Smederevu, prodaja jagnjadi odvijala najčešće po ceni od 400 , a ovaca 240 dinara za kilogram..
Reporter STIPS iz Kraljeva zabeležio je pad prodajne cene jaradi koja su se mogla pazariti najčešće za 400 dinara za kilogram. Ponuda je bila dosta slaba kao i prodaja.
U klanicama Raškog regiona došlo je do pada otkupne cene jagnjadi, dominirao iznos od 400 dinara za kilogram.
Otkup jagnjadi u klanicama n Braničevskog regiona odvijao se najčešće po ceni od 500 dinara za kilogram.
B. K.