Veoma važno mesto, kao izlagači ali i učesnici mnogobrojnih tribina koje s su se održavale tokom trajanja Macfrut-a u Riminiju (Italiaj), svakako su italijanske zadruge, odnosno kooperative kako ih oni nazivaju.
Zbog toga je i poseta predstavnika Zadružnog saveza Vojvodine ovoj sajamskoj manifestaciji bila veoma značajna.
„Obeležava se Međunarodnu godinu zadrugarstva, a u Italiji se najbolje vide dometi zadružnog organzovanja, posebno u oblasti voćarstva i povrtarstva“, rekla je Jelena Nestorov Bizonj, predsednica Zadružnog saveza Vojvodine.
U halama Expo Centra bile su prisutne zadruge i složene zadruge koje objedinjuju proizvođače jabuka i drugog voća, zatim povrća poput krompira. Po rečima Nestorov – Bizonj ovde zadruge na najbolji mogući način štiti interese primarnih poljoprivrednih proizvođača.
„Uvek kada vidim italijanske zadruge setim se činjenice da njihovi poljoprivrednici takođe imaju male posede, a što se u Srbiji doživljava kao mana. Međutim, kada se udruže to postaje strateška prednost. Sve što ovde vidimo, i u smislu zadružnog organizovanja ali i inovacija u poljoprivredi, koje su iz godine u godinu sve ubrzanije, možemo primeniti u našoj praksi“, poručile aje predsednica ZSV nakon održanog Macfrut-a.
B. K.





