Pored kulena jedan od prepoznatljivih proizvoda iz Bačkog Petrovca svakako je hmelj. To je biljka koja je nekada bila utkana u svakodnevni život vojvođanskih Slovaka, pre svega bačkih.
Od osnivanja Bačkog Petrovca njegova proizvodnja je bila jedna od glavnih industrija na tom području. Najviše se proizvodio između dva svetska rata, kao i posle drugog, a osamdesetih godina proizvodnja je ojačana razvojem mehanizacije. Gajio se na više stotina hektara, a danas je proizvodnja potpunodesetkovana.
„Hmelj smo ove godine posadili na svega oko 10 hektara.Sve je propalo kada je počela privatizacija domaćih velikih pivara. Kupili su ih stranci, a oni su hmelj uzimali iz matičnih država, a ne od naših proizvođača“, kaže Karol Maljah iz firme DOO „Petrovec“ koja se još uvek bavi gajenjem i ove kulture.
Ova firma gaji sedam sorti hmelja – tri domaće, autohtone i četiri američke. Domaće nose naziv „bačka“, „aroma“ i „robusta“, a američke su „činuk“, „kasket“, „centenijel“ i „CTZ“ te su najzastupljenije kada je u pitanju proizvodnja domaćeg „kraft“ piva.
„Duša piva“ kako Slovaci zovu hmelj počinje da se bere oko 1. septembra, u zavisnosti od sorte.
„Otkupna cena ove godine izuzetno varira na tržištu i kreće se od pet do čak 25 evra po kilogramu, a najviše zavisi od ponude i potražnje, kao i od procenta α-kiseline u svom sastavu što pivare najviše cene“, rekao je Maljah za portal Agroklub.
B.K.